CNC Lazer Kesim

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

@hedeffason’in paylaştığı bir gönderi

CNC Lazer Kesim Nedir, Avantajları Nelerdir?

Lazer ışınlarının kontrol edilmesi kolaylaştıktan sonra uygulama alanları da artış göstermiştir.  Mühendislikte kullanımı oldukça yaygın olup kaynak, kesme ve delme işlemleri için günümüz  üretiminde sıkça kullanılmaktadır. Lazerle yapılan üretimlerde hem otomasyonu sağlamak daha kolay olmakta hem de üretim hataları minimize edilmektedir. Lazerin farklı tezgahlarda kullanılmasıyla üretim kesintiye uğramadan yapılabilmekte, seri üretim sağlanmasıyla birlikte üretim maliyetleri de büyük oranda azalmaktadır. Özellikle lazerle yapılan kesim işlemlerinde en başta kalıp ve aparatlar olmak üzere iş gücü ve kaynak tasarrufu sağlanabilmektedir. Bununla birlikte birçok makine işleme gereksinim azalarak insan faktöründen kaynaklanan hata oranı da minimize edilmiş ve hatta ortadan kaldırılmıştır.

Lazer ile günümüzde çelik, nikel alaşımları, titanyum, krom, paslanmaz çelik, alüminyum ve alaşımları vb. malzemelerin kesim işlemleri yapılabilmektedir. Lazer kesim avantajları ise; kesme kalıp ve aparatı gerekmez, kesme yüzeyi pürüzsüzdür, 0.012 inch’ten 2.125 inch’e kadar lazerle kesme yapabilmektedir. Gene lazer kesim işlemi sırasında küçük bir nokta şeklinde yüksek yoğunluklu lazer ışını oluşmakta ancak malzemede meydana gelen ısınma bu yoğun enerjiye rağmen çok az seviyede seyir etmektedir.

Kullanımı günden güne yaygınlaşan özellikle Solid Works, AutoCAD gibi çeşitli programlar aracılığıyla çekilen verilerle üretim çok daha hızlı bir hal almakta, aynı kalınlıkta birçok parça aynı anda kesilebilmekte ve bütün bunların yanısıra işlem sonunda kesime verilen plakadan oluşan fire minimum seviyede olmaktadır. Böylece aynı yerde kullanılacak parçalar aynı anda takımlar halinde minimum fire ve maksimum hızla kesilebilmektedir.