Fason Üretimin Avantajları

HEDEF FASON ile ZAMAN ve ENERJİNİZ SİZE KALSIN...

Merhaba, Hedef Fason olarak bu yazımızda sizlere fason üretimin genel hatlarıyla Türkiye’de katma değer ve sanayi için sunduğu avantajlardan bahsedeceğiz.

1) Kaynak Tasarrufu Sağlar

Fason üretim veya başka bir tabirle bir sektörde yılların deneyimi ve kalifiye iş gücünden faydalanmak siz ve işletmeniz için büyük ölçüde kaynak tasarrufu sağlayacaktır.

Örneğin aklınızda şık bir kitaplık yapmak için fikir veya tasarım mevcut. Ancak bu ürünün bileşenlerini ya bazı üreticilerin standart ölçü ve kalitede ürettikleri malzemelerden seçeceksiniz, ya da bu parçaları istediğiniz standart, ölçü ve kalitede yapmak için bir yatırım yapmak durumunda kalacaksınız. Bu iki yol da sizi tam olarak istediğiniz sonuca ulaştırmayabilir. Tam da bu noktada ihtiyaç duyduğunuz bileşenleri sizin için tam da ihtiyacınız olan standart, ölçü ve kalitede üretecek bir çözüm ortağınız olduğunu bilirseniz ne fabrikasyon üretilen bileşenlerin nitelikleriyle ilgili sorun yaşarsınız, ne de aklınızdaki tasarım veya fikir için çok büyük bütçelerle çok büyük ekipman, makine harcaması yapmak zorunda kalırsınız. Ayrıca fason üretimi yapılan ilk parçalarla tasarımınızın aklındaki haline gelip gelmediğini test edip ister 10 parça, ister 100.000 parça için işbirliği yapabilirsiniz.

2) Zaman Tasarrufu Sağlar

Fason üretim kaynak tasarrufu sağladığı gibi zamandan da çok büyük oranda tasarruf etmenizi sağlar.

LCD Televizyonlar yeni yeni popüler olduğu yıllarda hemen hepimiz iki televizyon markası hakkında şöyle bir duymuşuzdur “falanca marka televizyonların panellerini aslında filanca marka üretiyormuş” hatırladınız mı? Ve işin daha ilginç olan kısmı “Falanca” markanın hem sermayesi ve yatırımı, hem de marka değeri olarak “Filanca” markadan daha büyük olduğu gerçeğiyle. Fason üretimin belki de en büyük avantajı olarak zaman tasarrufunu belirtebiliriz. Çünkü günümüz dünyasında her sektörde ve her iş kolunda önemli olmakla beraber özellikle üretim yapan işletmeler, global markalar için katlanılması en önemli maliyetlerden birisi zaman maliyetidir.

Tam da yukarıda belirttiğimiz sebeple çeşitli kriterlere göre daha büyük olan ve kendi alanında neredeyse tek olan global bir marka görece daha az bilinen bir markaya televizyon panellerini imal ettirerek yıllık televizyon üretim kapasitesini 3 katına kadar büyütebilmektedir.

Dolayısı ile fason iş veya fason üretim sahip olduğunuzdan daha büyük bir kapasiteyle çalışmanıza olanak tanır.

3) Daha Kaliteli Ürünler Sunar

Fason üretim genel piyasa algısının aksine elde ettiğiniz ürün ve bileşenlerin kalitesini arttırır(daha doğru bir ifadeyle arttırmalıdır).

Gene ilk avantaj maddemizde değindiğimiz kaynak tasarrufunda verdiğimiz kitaplık örneğine dönelim. Eğer kafanızda tasarladığınız kitaplığı kendiniz yaptırmak isterseniz. Önce iskeleti oluşturacak demir profilleri hammadde olarak alacak onları kesmek ve işlemek için en az 1 veya daha hızlı üretim yapabilmek adına 2 personel alacaksınız. Kaldı ki bu personeller işlerinde usta ve yetkin personeller ise günümüzde zaten yüksek olan işletme personel giderleriniz daha da artacak.

Ancak bu kadar maliyetle de bitmeyecek işiniz kitaplığınızın raf kısmı için ahşap bileşenler kullanmayı düşündüğünüz için ahşap hammaddeyi alacak, o hammaddeyi işleyerek size yarı mamul haline getirecek bir marangoz istihdam edecek ve bunun için de sabit maliyetlere katlanmak durumunda kalacaksınız. Bütün bunlara karşın da sipariş yoğunluğunuzda ortaya çıkan ürünlerin kalitesini belki de kontrol bile edemeden teslim etmek durumunda kalacaksınız(kaldı ki buraya kadar personellerinizin gerçekten işinde yetkin ve iyi niyetli personeller olduğunu varsayıyoruz, ne yazık ki aksi de iş hayatının bir parçası günümüzde).

Oysa ürününüzü ortaya çıkartacak her iki bileşen için yıllarını bu işe vermiş, yıllardır bir arada çalışan personellere sahip bir fason demir işleme firması ile benzer özelliklerde marangoz atölyesi sizin işinizi parça başına bir bedel karşılığında yaptığında;

Siz enerjinizi ürünlerin kalitesini gözetmek için harcarken üretiminizi üstlenen firmalar da ileride tekrar ihtiyaç duyacağınız iş gücünü size sunabilmek, referansına sizi ekleyebilmek ve aranızdaki anlaşmadan doğacak bir zararı üstlenmek istemeyecekleri için işinizi özenerek yapacaklardır. Bu sayede de ortaya çıkan ürün kalitesi otomatik olarak artacaktır. 

4) Müşteri Memnuniyeti Sağlar

Fason üretim sayesinde siparişleri kaliteli bir şekilde ve zamanında eline ulaşan müşteriler memnuniyetlerini, sadakatlerini, beğenilerini sizinle paylaşır ve bir sonraki ihtiyaçlarında çözüm için yeniden size ulaşır.

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de tüketici alışkanlıklarında gözlemlenen en olumsuz durum “hayır” veya “yok” cevabıdır. Bu doğrultuda size siparişini ileten ve tarih konusunda hassasiyeti olan devamlı sizden alışveriş yapan bir müşterinizin işini yapmamak, siparişini almamak veya zaman hassasiyetini yok saymak köprüleri atması, gemileri yakması ve daha benzer pek çok olumsuz atasözü ve deyişle taçlanabilecek bir davranıştır. Eğer bir restleşme yaşanacak olursa müşteri kaybetmeniz çok yüksek olasıdır.

Durum böyleyken bu profilde bir müşterinizin işini talep ettiği zaman aralığında teslim etmeniz, üstelik gözle görünür derecede bütün yoğunluğunuza karşın bunun gerçekleşmesi müşteriniz ve işletmeniz arasında ticari güven ve sadakate tavan yaptıracak türdendir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir